Naše scénická čtení na helfštýnských knižních trzích

Nejmladší akcí nabitého kulturního kalendáře správy hradu Helfštýn je druhý ročník Knižních trhů, které nabídnou náhled do současné knižní produkce. Prostor dostanou především menší nakladatelství zaměřená na uměleckou a vědeckou literaturu. Velký sál H-studia na třetím nádvoří se tak promění v interaktivní  knihkupectví, kde se dozvíte vše podstatné přímo od lidí, jež se na vzniku publikací podíleli.

Letošní ročník tematicky propojí cestování ve všech možných smyslech tohoto slova. Na Helfštýně můžete sami cestovat v čase, prostoru, napříč uměleckými styly nebo od dílny k dílně v rámci představení jednotlivých řemesel  Knižních trhů. Připravená bude beseda se vzácnými hosty z toho skutečného cestovatelského světa. Zaposlouchat se do poutavého vyprávění Vás přimějí vzácní hosté:   Karin Pavlosková, Břetislav Tureček a Martin Stiller. Besedu odmoderuje, a sám jistě přispěje svými bohatými zážitky, Hynek Adámek.

Autorské čtení oživí přirozený amfiteátr v tzv. Psinci mezi třetí a čtvrtou hradní bránou. Spoustu aktivit si návštěvníci vyzkouší na vlastní kůži v připravovaných workshopech. Stanoviště nabídnou jakýsi průřez knihařskými řemesly od lití liter, přes výrobu papíru až po samotné vazby. Nejmenší si můžou vyrobit vlastní razítko nebo záložku pod vedením zkušených výtvarníků.

Co se děje během roku v knihovnách, přiblíží zaměstnanci Městských knihoven z Přerova a Lipníku nad Bečvou. Dozvíte se od nich o chystaných novinkách. Chybět nebudou informace ze zákulisí knihovnické práce. Zajímavé publikace nabídnou zástupci Národního památkového ústavu. Součástí trhů bude hradní antikvariát. Starší knížky si tu ale nekoupíte. Abyste si knížku odnesli, musíte splnit některý z připravených úkolů, tzn. buď si v mincovně na palácovém nádvoří vyrazíte minci, nebo si vytisknete vlastní poukaz. Získání knížky tak spojíte se zážitkem, po kterém Vám navíc zůstane vlastnoručně vytvořená drobná památka. O zpestření stanovišť se postará Studio Bez kliky.

Kulturní program v sobotu obohatí koncert smyčcového kvarteta Arrhythmia a na neděli připravuje umělecká agentura Pierrot scénické čtení pohádek od Miloše Macourka a Karla Čapka.

V předhradí na téma cestování naváže představení automobilů na alternativní pohony. V rámci projektu eJantarová stezka se o elektromobilech a hybridech dozvíte vše, co Vás bude zajímat, od samotných majitelů.