Skandální aféra Josefa Holouška

 

 

 

 

 

 

 

leták ke stažení    trailer    plakát

Autor: Karel Čapek
Režie: David Vacke
Účinkují: Jiří Hejcman, Irena Vacková nebo Pavlína Hejcmanová, a David Vacke

Povídka klasika české literatury Karla Čapka o tom, jak snadno
se dá manipulovat s médii a jak nebezpečně média manipulují s námi.

Zatáhli jste si záclony? To je ale skandál… Že záclony nemáte?! Tím hůř pro vás! Kupte si noviny a přesvědčte se, kde je pravda! Neobyčejně sarkasticky vtipná povídka Karla Čapka „Skandální aféra Josefa Holouška“ letos slaví devadesát let od jejího napsání – a přesto ze své aktuálnosti nic neztratila. Ba právě naopak! „Scénickým čtením se věnuji již několik let a ještě jsem nenarazil na text, který by byl vhodnější pro zpracování touto jevištní formou,“ říká režisér David Vacke.

Premiéra 19. 10. 2017 Čajovna Pod Kaštany Uherské Hradiště

Délka představení:
55 minut

Technické požadavky:
prostor min.2×3 metry

Vhodné pro 8. a 9. třídy ZŠ,
střední školy a dospělé publikum

Kontakt pro informace nebo objednávky:
dvacke@pierrot.cz

zkrácená RECENZE:

My víme, že je to mezinárodní spiknutí – Jiří P. Kříž

(…) Dalších repríz bude, doufám, co nejvíc. Mohou se totiž objevit kdekoli, hlavně ve školách: v základních tak od sedmáků, ve středních i na vysokých ­ až po univerzity třetího věku. Hercům Jiřímu Hejcmanovi, Ireně Vackové a Davidu Vackemu stačí jako kulisy tři židle. (…)
Nesedí na těch židlích pořád, nebojte se. Kolem nich se to hemží konspirací, zloději, mafií, lhaním, pomluvami… (…) Inu po česku vybraně něžné kočkování. (…)

Čapek na Hrad

Čapkova povídka má necelých padesát stránek. Takřka detektivní metodou, rozhodně však s investigativní brilancí rozkrývá v ní spisovatel, a s ním i herci z „Hradišťa“ praktiky partajních půtek a jejich mediálního ohlasu: zaručeně nejpravdivější interpretace, závislé jen na tom, jestli o událostech píšou noviny demoGratů, vlastenců, internacionalistů, roajalistů či ruralistů.

Marné přání, ale myslím si, že Vackeho Pierrota by si měli v předvánočním čase, ale klidně i po něm, zvát nejenom do škol, ale i do všech redakcí od seriózních listů až po bulvár, a hlavně ho představit již na ustavující schůzi české dolní sněmovny. Neuvěří nikdo, že Skandální aféru Josefa Holouška napsal Karel Čapek už v roce 1927, a má tedy devadesát let!

Umělecká agentura Pierrot Uherské Hradiště ­ Karel Čapek: Skandální aféra Josefa Holouška. Režie scénického čtení David Vacke. Premiéra 19. října, psáno z první reprízy 24. října 2017 v Čajovně Pod kaštany Uherské Hradiště.

Hodnocení 80%

Fotografie: Martina Lovecká, Ivan Vacke

Podívejte se
na TRAILER
Aféry JH
ZDE