Děti z Bánova pátraly po Kryšpínovi

Přesně dva týdny před oficiální premiérou nového scénického čtení v podání herců naší agentury se s napínavým vyprávěním Ivony Březinové „Útěk Kryšpína N.“ setkaly, jako vůbec první diváci, děti ze Základní školy Josefa Bublíka v Bánově.

„Byli jsme hodně zvědaví na jejich reakce, protože ta první zkušenost s divákem je nenahraditelná,“ prozrazuje David Vacke, režisér i herec v jedné osobě.

V hledišti zasedlo více než 150 dětí a velmi pozorně sledovalo napínavé pátrání po jedenáctiletém Kryšpínovi, který v noci zničehonic zmizí ze školy v přírodě. Pátrání policie postupně odhaluje drobné detaily, týkající se nejen samotného Kryšpína, ale také vztahů v jeho třídě i rodině.

„Každým čtením se snažíme kromě samotného zážitku divákům předat i něco jako návod, jak si můžou udělat své vlastní scénické čtení, a pokaždé odhalujeme nějaký jiný princip či způsob, jak k takové aktivitě přistupovat. Tentokrát vytváříme divadelní atmosféru především pomocí práce s prostorem a s hereckým výrazem, včetně drobných znaků, které charakterizují jednotlivé postavy,“ odhaluje další detaily z blížící se premiéry Vacke.

„V tomto představení hraji hned několik dětí, kluků i holek, ale také dospěláky, takže se po celou dobu musím maximálně soustředit, aby se diváci vždy bez problémů orientovali v jednotlivých postavách i situacích,“ navazuje na svého hereckého kolegu Tereza Hrabalová a dodává: „A musím říct, že mě to moc baví. To soustředěné ticho v sále bylo fascinující.“

Soudě podle reakcí předpremiérového bánovského publika čeká i „Útěk Kryšpína N.“, stejně jako ostatní naše scénická čtení, desítky úspěšných repríz po celé České republice. Premiéra je naplánovaná na 5. října v 17 hodin v čítárně Knihovny BBB v Uherském Hradišti.