Přerov oslaví 103 let od vzniku samostatné republiky s agenturou Pierrot

Takřka přesně po měsíci se vrací do Přerova herci naší agentury, aby ve zdejším sokolském Loutkovém divadle zahráli scénické čtení – tentokrát divákům představí knihu Veroniky Válkové „Vznik ČSR 1918 aneb Velezrada se trestá“. Představení vypráví velmi atraktivní – zábavný, ale také napínavý – příběh dvanáctileté Báry, která se z naší doby zásluhou kouzelného atlasu ocitne v Dobříši v roce 1918 a prožije zde poslední dny mocnářství před vyhlášením samostatného Československa.

„Máme radost a jsme velmi poctěni, že se naše představení stalo přímo 28. října součástí oficiálních oslav, pořádaných Městem Přerov,“ uvádí autor dramatizace, režisér a herec v jedné osobě – David Vacke. V roli Báry (a několika dalších) se představí Tereza Hrabalová, třetím „do party“ je pak tradičně Jiří Hejcman, který mimo jiné zvládne bravurně ztělesnit vedle několika ženských postav i roli kočky!

Premiéry „Vzniku“ se před třemi lety zúčastnila i sama autorka Veronika Válková: „Premiéru jsem si nesmírně užila. Tereze Hrabalové jsem tu dvanáctiletou puberťačku opravdu věřila. Žasla jsem, jak herci s minimem rekvizit a hromadou klobouků vykouzlili kupu postav a scén. Zalykala jsem se smíchy, když se Bára dohadovala se svými knižními rodiči nebo když Jiří Hejcman přesvědčivě zahrál kočičku. Trnula jsem, když Báře hrozila smrt zastřelením za velezradu. Dojímal mě Andrej Viktorovič, ruský zajatec na Dobříši, a bralo mě za srdce, když se vyhlašovalo Československo. Ačkoliv jsem děj i texty znala, konec konců sama jsem to napsala, měla jsem pocit, že to všechno zažívám poprvé. Bylo skutečně fascinující vidět, jak moje postavy a můj příběh uchopil někdo jiný.“

Představení je určeno všem od desíti let. Začátek slavnostní reprízy je naplánován na 28. října na 18. hodinu v Loutkovém divadle Sokol Přerov.

vzpominkove akce 2021 plakát_Přerov