_________________________________ 

Scénická čtení pro studenty a dospělé
_________________________________

 

Antonín Huvar
(Pověsíme jenom faráře)

Učinkují herci Slováckého divadla v Uherském Hradišti Jan Horák, Pavel Hromádka, Pavel Majkus, režie: Zuzana Malá

Scénické čtení z deníků kněze, který strávil 10 let v 13 různých vězeních a lágrech. "Udělej si z lapáku prdel a přežiješ!" Projekt je nezávislou aktivitou herců Slováckého divadla. Jedním z jeho cílů je podpora o.s. Memoria, iniciativy za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti. http://veznice.uh.cz/doc/20/

Délka představení: 50 minut,
věkové určení: studenti a dospělí,
prostor: variabilní, dle možností 4x3 metry
 

 

______________________________________________ 

Deník mého bratra
Petr Ginz a hudba židovských autorů
 

Učinkují herci Slováckého divadla v Uherském Hradišti Alžběta Kynclová a Pavel Hromádka, doprovází hudební uskupení Umíme Hrát houslisty Jiřího Pospíchala

Scénické čtení z deníků a prvních literárních pokusů dospívajícího židovského chlapce, jenž prošel Terezínem a zahynul v Osvětimi, ve spojení se skladbami židovských autorů Gideona Kleina a Ervina Schulhoffa. Oba byli, podobně jako čtrnáctiletý Petr Ginz, deportováni do koncentračního tábora Terezín (v prosinci 1941 a v srpnu 1942).

Skladby, které v pořadu zazní:
 Gideon Klein - Trio pro housle,violu a violoncello
 (Vzniklo v září a říjnu 1944 v Terezíně. 9 dní před transportem do Osvětimi.)
Ervin Schulhoff - Duo pro housle a violoncello (napsal v r. 1925)

Jiří Pospíchal nebo Jan Rybka - housle
Leoš Černý - viola
Lukáš Svoboda - violoncello 

Délka představení: 1 hod 30 minut /vč. 15 min. přestávky,
věkové určení: 2. stupeň ZŠ, studenti a dospělí,
prostor: variabilní, dle možností 4x3 metry   

___________________

Scénická čtení pro děti
___________________

- V našich scénických čteních vždy hrají jen herci Slováckého divadla (případně profesionální herci).

- Jedná se o divácky velmi atraktivní, přitom technicky záměrně jednoduchá představení, která děti motivují k vytvoření si vlastního scénického čtení a také k přečtení si celé "představované" knihy.

- Vytváření vlastního scénického čtení vede děti k aktivní četbě, rozvíjí jejich fantazii vyjadřovací schopnosti (dikce, důrazy na předložku, apod.), učí je souhře a komunikaci, zbavuje studu z veřejného projevu, při výrobě rekvizit může podpořit také výtvarnou kreativitu a zručnost. 

 

Karel Čapek: Pošťácká pohádka

Učinkují herci Slováckého divadla v Uherském Hradišti Irena a David Vackovi a Jiří Hejcman

 

Pohádky z knihy Devatero pohádek od Karla Čapka zajisté každého z nás alespoň dílem v dětství zasáhly. Jednou z nejvýraznějších a nejznámějších je pohádka "Pošťácká", která vypráví o zatoulaném dopise bez adresy, obětavém pošťáku Kolbabovi, poštovských skřítcích, smutné slečně Mařence a zasmušilém šoféru Frantíkovi. Půlhodinové scénické čtení ve zkrácené verzi dojemný poetický příběh přiblíží a mimo to ukáže divákům, že je možné při scénickém čtení využívat také loutky (vyrobených například z vařeček, PET lahví, apod.) Představení jednoho příběhu opět vybízí děti k přečtení si celé knihy Devatero pohádek. 

 

Délka představení: 35 minut,
věkové určení: předškoláci - 1. stupeň ZŠ,
technické požadavky: lavice či stůl, jedna židle, prostor min.2x3 metry

----------------------------------------------------------

 

Roald Dahl: Čarodějnice

Učinkují herci Slováckého divadla v Uherském Hradišti Irena a David Vackovi

Kniha Roalda Dahla (autor knihy Karlík a továrna na čokoládu,...) vypráví dramatický a trochu strašidelný příběh chlapce a jeho babičky. Příběh je zahrán do nejnapínavějšího okamžiku...v sále je vždy ticho, že byste slyšeli spadnou špendlík...a je konec představení - děti jsou tak "vybídnuty" k dočtení si celé knihy (knihovny nám potvrzují, že po naší produkci je kniha dlouho dětmi rezervována).


Délka představení: 30 minut,
věkové určení: 1. stupeň ZŠ,
technické požadavky: dvě židle, hrací prostor min.2x3 metry

-------------------------------------------------------

 

Miloš Macourek:
Žlutá bunda s pokaženým zipem
+Zuzanka a písmenka

Učinkují herci Slováckého divadla v Uherském Hradišti Jiří Hejcman a David Vacke


Postavičky vytvořené Milošem Macourkem, např.  Mach a Šebestová, opice Žofka či princezna Arabela a Rumburak jsou známé u nás i v řadě zemí celého světa. Jeho knižní tvorba je překládána do všech světových jazyků a rodičové na všech kontinentech čtou s radostí svým ratolestem pohádky Miloše Macourka před usnutím. Jednou z nejpopulárnějších Macourkových dětských publikací je kniha moderních pohádek plných absurdního humoru Jakub a 200 dědečků. Dvě pohádky (či spíše mile praštěné příběhy z pera předního českého autora) "Žlutá bunda s pokaženým zipem" + "Zuzanka a písmenka" nabízí v jednoduchých příbězích prostor pro velkou hru s nadsázkou a pro pobavení dětského diváka. Sbírka pohádek Miloše Macourka je samozřejmě mnohem obsáhlejší a naše úspěšné představení je navádí k přečtení i dalších veselých příběhů tohoto autora (např. Koberec a pišingrové drobečky, Stonožka, boty a ukradený park či O modrém hrnci, který rád vařil rajskou omáčku aj.)

 

Délka představení: 30 minut,
věkové určení: MŠ - 5. třída ZŠ,
technické požadavky: lavice či stůl, hrací prostor min.2x3 metry
 

 ----------------------------------------------------------

 

Pavel ČECH:
Dobrodružství pavouka Čendy

Učinkují herci Slováckého divadla v Uherském Hradišti Irena a David Vackovi a Jiří Hejcman


Pavla Čecha není třeba příznivcům české literatury a výtvarného umění představovat. Jeho osobitá poetika zanechává v mnoha dětských i dospěláckých duších již dlouhá léta nesmazatelnou stopu. V poetickém a rozverném příběhu jsou využity zvětšené reprodukce krásných ilustrací autora - dětem je tak ukázána možnost zapojit do scénického čtení obrázky ze čtené knihy, případně i obrázky vlastní (na papíře či tabuli, apod.)Kniha má další pokračování (2. a 3.díl), které si děti mohou následně přečíst.


Délka představení: 35 minut,
věkové určení: předškoláci - 4. tř. ZŠ,
technické požadavky: prostor min.2x4 metry

 

Další tituly připravujeme.